Zakupy w Maroku

Zakupy w Maroku

3832
Zakupy w Maroku

Maroko nie pozostawi obojętnymi tych, którzy mają zwyczaj przywozić z podróży do domu masę interesujących rzeczy. Jak we wszystkich krajach Wschodu, także i tutaj istnieje idealna przestrzeń dla dogłębnych i solidnych zakupów. Główne zalecenie – starannie badać towar, który chce się kupić. Przypadki bezwzględnego oszukiwania kupujących nie należą tu do rzadkości.

Dywany przed zakupem należy sprawdzać w następujący sposób: wyciągnijcie z dywanu niewielki kawałeczek wełny i spróbujecie ją podpalić. Jeśli będzie się palić, topić i śmierdzieć jak nylonowy sznurek – to macie do czynienia nie z wełną, lecz włóknem akrylowym.

Przy zakupie innych chodliwych towarów – skamieniałości z pustyni, wyrobów z miedzi, srebra, złota i kamieni szlachetnych, jedwabiu, ubrań z ręcznymi haftami – także należy zachować wzmożoną czujność.

Targować należy się zawsze i wszędzie. Na pierwszym etapie można śmiało proponować cenę dwukrotnie niższą. Targować należy się bardzo uprzejmie, ale stanowczo i cierpliwie. Jeśli naprawdę nie przepadacie za podobnymi atrakcjami, możecie ograniczyć się do zakupu towarów w sklepikach przy spółdzielniach rzemieślniczych – tutaj ceny są stałe. Podobne sklepy znajdują się w absolutnej większości dużych marokańskich miast.

Zdecydowanie lepiej jest płacić gotówką; jeśli będziecie chcieli posłużyć się kartą kredytową, z całą pewnością zażąda się od was dużo wyższej sumy. Zakupy należy samemu zanieść do domu – wysyłając towary pocztą, ryzykujecie, że sklep podmieni wybrany towar, zastępując go produktami droższymi i gorszej jakości.

Godziny otwarcia sklepów w Maroku

Większość sklepów w Maroku pracuje sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty. Standardowe godziny pracy – od 8:30 do 12:30, i od 14:00 do 16:30. W medynach sklepy są często zamykane już w piątki, za to sklepy znajdujące się na bazarach na ogół pracują także w niedzielę – byle tylko na bazarze było wystarczająco dużo ludzi.

Godziny otwarcia banków w Maroku

Standardowy rozkład – od poniedziałku do piątku, od 5:15 do 11:30 i od 14:00 do 16:00. W miesiącach letnich obowiązuje uproszczony grafik: od 8:00 do 15:00. W miesiącu Ramadan bankierzy pracują jedynie od 9:30 do 14:00.

PODZIEL SIĘ