• Al-Mamlakah al-Maghribiyyah
    Pod tym zawiłym pojęciem kryje się
    znany wszystkim kraj - Maroko

Rady dla turystów wybierających się do Maroka »

Rady dla turystów
Nie wymieniajcie pieniędzy na ulicach - z pewnością zostaniecie oszukani. Starajcie się zawsze mieć przy sobie drobne, inaczej możecie mieć kłopoty przy zakupie rozmaitych drobiazgów. czytaj więcej...

Miasta Maroka »

Rabat
Rabat   Marrakesz   Agadir   Casablanca   Tanger   Fez   Essaouira    Meknes
Rabat jest stolicą Maroka, kulturalnym i przemysłowym centrum kraju. Miasto liczy sobie ponad półtora miliona mieszkańców. czytaj więcej...
Przewodnik po Maroku - Praktyczne Informacje

  Wskazówki dla turystów z Polski »

Samolotem: najlepiej i najszybciej z Katowic i Warszawy Lufthansą lub Air France do Casablanki. czytaj więcej...

  Transport w Maroku »

Podróżowanie koleją marokańską jest zupełnie komfortowe i stosunkowo tanie. czytaj więcej...

  Pieniądze w Maroku »

Narodową walutą królestwa Maroka jest marokańska dirhema (DH). czytaj więcej...

  Zakupy w Maroku »

Maroko nie pozostawi obojętnymi tych, którzy mają zwyczaj przywozić z podróży do domu masę interesujących rzeczy. czytaj więcej...

  Marokańskie święta »

Święta w Maroku podzielić można na dwie podstawowe grupy: narodowe i religijne. czytaj więcej...

  Kuchnia marokańska »

Kuchnia odzwierciedla bogate dziedzictwo kulturowe świata arabskiego. czytaj więcej...

Wskazówki dla turystów z Polski

Wizy

Do 90 dni nie są potrzebne.

Dojazd

Samolotem: najlepiej i najszybciej z Katowic i Warszawy Lufthansą lub Air France (przesiadka we Frankfurcie lub w Paryżu) do Casablanki, bilet w dwie strony ok. 1 300 zł. Można też dolecieć czarterem z Warszawy do Agadiru, w dwie strony od 700-1 000 zł, lub wybrać się z biurem podróży.
Wyjazdy pobytowe: w Agadirze od 900 zł/tydzień, 1 700 zł/2 tygodnie w ofercie last minute, (przelot, zakwaterowanie, dwa posiłki i ubezpieczenie). Wyjazdy pobytowo-objazdowe: 7 dni na plaży + 7 dni w drodze między najważniejszymi miastami Maroka (patrz poniżej). Cena od 2 500 zł za 14 dni. Wyjazdy objazdowe: Królewskie miasta Maroka. Trasa: Agadir, Marrakesz, Bani Mallal, Fez, Volubilis (Kasr Firaun), Maulaj Idris, Meknes, Rabat, Casablanca, Asafi, As-Suwajra, Agadir. Cena w lutym od 2 200 zł za 7 dni do 3 760 zł za 14 dni (przelot, zakwaterowanie i posiłki). Maroko off road Marakesz, góry Atlas, Sahara. W programie przejazd trasą: Agadir, Marrakesz, Bani Mallal, Atlas Średni, Arfud, Tinghir, wydmy Merzugi, wąwóz Tudgha, Tinghir-Warzazat, Tarudant-Agadir, przejazd przez żwirową pustynię. 7 dni, 3 300 zł z przelotem, zakwaterowaniem i posiłkami. Safari na wielbłądach. Nocleg na pustyni w namiocie nomadów, pobyt i nocleg na dachu berberyjskiego domu, wizyta w tradycyjnej łaźni - 13 dni, 8 500 zł.

Komunikacja

Wynajęcie samochodu jest stosunkowo drogie - od 900 zł/tydzień za małe auto, np. peugeot 205, bez limitu kilometrów. Toyota Landcruiser od 600 zł/dzień. Auto można odebrać w Casablance, Agadirze lub Marrakeszu.
Wycieczki landroverem - oferty dostępne w hotelach. Niektóre firmy zapewniają sprzęt biwakowy i kierowcę-przewodnika. Od 150 zł/dzień/os. Autobusem - względnie niskie ceny (ok. 0,50 zł za każde 10 km); państwowa firma CTM (www.ctm.co.ma) ma opinie szybszej i solidniejszej, inni operatorzy - SATAS (południe kraju), Trans Chalaza (północ). Wygodne autobusy Supratours (www.supratours.ma) kursują na głównych trasach. Bilet Marrakesz-Casablanca liniami CTM kosztuje 21 zł i trwa 3,5 godz. Pociągiem - niewielka sieć kolejowa ONCF (www.oncf.ma) obsługuje połączenia między największymi miastami i kilka linii lokalnych. Przejazd ekspresem Marrakesz-Casablanka kosztuje 23/33 zł w kl. II/I i trwa 3 godz. Taksówką zbiorową (grands taxis) - są najszybszym, ale przez to niekoniecznie bezpiecznym środkiem transportu lądowego. Przejazd trasą Agadir-Marrakesz kosztuje 25 zł i trwa ok. 3 godz. Ciężarówką - gdzie nie docierają autobusy, kursują ciężarówki (camions) i półciężarówki (camionettes), szczególnie w Atlasie (ok. 0,3 zł za każde 10 km).

Noclegi

Agadir: Ait Laayoune, Rue Yacoub El Mansour, czysto i miło, dwójka bez łazienki od 16 zł. Diaf, Rue Allal Ben Abdallach, pokój z łazienką od 25 zł www.jadidalocations.com - wynajęcie mieszkania, willi.
As-Suwajra (www.safi-ville.com): Hotel des Amis, 28 Rue Abdelaziz El Fachtaly, dwójka od 12 zł, w centrum medyny. Hotel Sahara, Ale Okba Ibn Nafia, dwójka z łazienką od 20 zł. Fez: Cascade, 26 Rue Seraine, noclegi na tarasie już od 8 zł. Royal, 36 Rue de Sudan, dwójka z prysznicem od 20 zł. Marrakesz: Afriquia, 45 Derb Sidi Boulou-kat, dwójka bez łazienki od 24 zł. Ali, Rue Moulay Ismail, łóżko od 12 zł, dwójka z łazienka od 30 zł. Mieszkania w riadach, XVIII- i XIX-w. kamienicach w medynach:www.riadomaroc.com, www.marrakech-medina.com, www.marrakech-riads.net

Warto wiedzieć

Nie można wywozić za granicę waluty marokańskiej.
Obowiązuje zakaz wstępu do meczetów dla innowierców. Nie wolno też wchodzić na muzułmańskie cmentarze. W ramadanie lepiej powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca). Korzystanie z telefonu komórkowego to wydatek 15-17 zł/min. Opłaca się kupić marokańską kartę telefoniczną i dzwonić z budki.

Zdrowie

Zalecane szczepienie przeciw żółtaczkom typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy.
www.szczepienia.pl

Zakupy

Trzeba się targować. Ostateczna cena może wynosić 1/10 ceny pierwotnej. Warto kupić: Dywany i kilimy - cena dywanu zależy od liczby węzłów na m2, wielkości, pochodzenia, motywu i umiejętności targowania (od 500 do 7 000 zł).
Tkane kilimy z ładnymi wzorami 100-250 zł. Tekstylia - oryginalne kaftany (50-150 zł), spodnie-pumpy (20--80 zł), hafty, wyroby wykańczane złotą i srebrną nitką. Garncarstwo - słynne wyroby z Asafi. Dzbanki, donice 15-120 zł. Wyroby z miedzi i mosiądzu - dzbany, talerze, świeczniki, lampki od 15 zł. Wyroby ze skóry - kurtki, torby, portfele, buty (od 25 zł). Wyroby jubilerskie - te ze srebra i złota sprzedawane są na wagę. Warte polecenia są berberyjskie ozdoby - naszyjniki i bransolety (półszlachetne kamienie łączone z paciorkami - już od kilku zł), popularne są także wyroby z korali i turkusu.

Ceny

Chleb 0,50 zł, woda mineralna (1,5 l) 1,50 zł, coca-cola (1 l) 2,80 zł, mleko w butelce (1 l) 2,50 zł, sardynki 2,50 zł, banany 6 zł/kg, pomarańcze 1 zł/kg, winogrona 2-3 zł/kg, arbuz 0,50 zł/kg, pomidory 1 zł/kg, cebula 0,60 zł/kg, owoce opuncji - 0,50 zł/kg.

Adresy

Ambasada RP w Rabacie 23, rue Oqbah, B.P. 425 Rabat, Maroc.
Telefon z terenu Maroka: (037) 77 11 73, (0 37) 77 17 91, z Polski (00 212 37) 77 53 20 www.ambpologne.ma

Strona www

www.maroc.net
www.ilove-marocco.com www.terremaroc.com