Tanger

Tanger

1349
Tanger, plaża
Tanger, plaża

Tanger jest wielkim portowym miastem liczącym nieomal milion mieszkańców. Miasto ma specjalny status – jest to autonomiczne międzynarodowe gospodarcze i polityczne terytorium podporządkowane marokańskiemu królowi. Swoje siedziby mają tutaj przedstawicielstwa międzynarodowych organizacji reprezentujących wszystkie możliwe dziedziny – handlowe, finansowe, kulturalne i polityczne. Z całą pewnością można nazwać Tanger najbardziej kosmopolitycznym i jednocześnie najbardziej „zachodnim” miastem kraju.

Wedle mitologii greckiej miasto założył olbrzym Anteusz, syn Posejdona i Gai. Anteusz miał dość kłótliwy charakter i zmuszał wszystkich napotykanych na swojej drodze ludzi do walki z nim, przy czym konsekwentnie zabijał wszystkich pokonanych. Dopiero Herakles położył kres jego zwycięskiej passie – udało mu się udusić Anteusza, oderwawszy go od ziemi (wedle legendy matka-Ziemia, dopóki w jakikolwiek sposób stykał się z nią, przydawała mu nadziemskiej mocy). W rezultacie miasto zbudowane przez Anteusza otrzymało swoją nazwę od imienia wdowy po nim – Tinge. Po tym jak władzę na tych terenach przejęli Arabowie Tingis przemianowano na Tanger.

Tanger – jeden z najważniejszych portów i ośrodków handlowych kraju – jest jednocześnie niezwykle popularnym morskim kurortem. O atrakcyjności miasta decyduje rozwinięta infrastruktura gastronomiczna, malownicza przyroda i umiarkowany klimat (średnia temperatura latem wynosi + 23 stopnie), mnóstwo doskonałych piaszczystych plaż, a także szereg interesujących pomników starożytności.

Jedną z najbardziej interesujących atrakcji Tangeru są Groty Heraklesa położone w rejonie przylądka Spartel. To właśnie tutaj ma swój początek wspaniała linia plaż licząca 47 kilometrów (jedna z najdłuższych na świecie!) z czystym złocistym piaskiem, omywana wodami Oceanu Atlantyckiego.

PODZIEL SIĘ