Rabat

Rabat

1444
Rabat Maroko
Rabat, mury obronne

Rabat jest stolicą Maroka, kulturalnym i przemysłowym centrum kraju. Miasto liczy sobie ponad półtora miliona mieszkańców, przy czym po drugiej stronie głównej miejskiej rzeki – Bu Rakrak – leży jeszcze jedno wielkie miasto – Sala – liczące około 900 tysięcy mieszkańców. Tworzą one razem tak zwaną stołeczną aglomerację.

Historia Rabatu

Sądzi się, że Rabat powstał już w III w. p. n. e. – to właśnie wtedy pojawiła się w tym miejscu nieliczna grupa ludności pochodzenia fenickiego nazywająca się Chella, która trudniła się handlem z Kartaginą. Na początku naszej ery Rabat został podbity przez Rzymian, którzy nadali mu nową nazwę Sala Colonia.

W połowie III w. n. e. miasto zostało zdobyte przez barbarzyńców. W 1146 roku władca państwa Almohadów Abd al-Mumina zbudował tutaj potężną twierdzę, która stała się ważnym punktem oparcia dla jego wojsk i odegrała decydującą rolę podczas kampanii zmierzającej do podboju marokańskich wybrzeży Atlantyku, a także w atakach na Andaluzję. Miasto otrzymało swoją współczesną nazwę Ribat-el-Fath, co oznacza „zwycięski”.

Swój największy rozkwit miasto przeżywa pod rządami wnuka Abd al-Mumina Jakuba al-Mansura (1184-1199). To właśnie wtedy stolica państwa Almohadów została przeniesiona z Marakeszu do Rabatu. Wzniesiono wówczas w mieście wiele wspaniałych budowli, między innymi wspaniałą twierdzę Kasba al-Udaja. Jakub al-Mansur rozpoczął także budowę wspaniałego meczetu, który miał być największym meczetem na świecie. Minaret tego meczetu miał mieć wysokość 86 metrów, jednak budowa została przerwana na wysokości 44 metrów w związku ze śmiercią władcy. Minaret pozostał nieukończony.

Po śmierci Jakuba al-Mansura miasto stopniowo traci na znaczeniu. Państwo Almohadów szybko przestaje istnieć, Rabat dostaje się pod władzę dynastii Marynidów; główne arterie handlowe zasilające Rabat zostają skierowane do stolicy Marynidów – miasta Fez. W 1515 roku podróżnik Al-Vassan pisze, że w całym mieście pozostało nie więcej niż sto zamieszkałych domów. Kondycja miasta uległa pewnemu polepszeniu dzięki przybyciu wygnanych z Hiszpanii tak zwanych Morysków (muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństwo, ale skrycie wyznawali islam). Liczni Moryskowie osiedlili się w Rabacie i tchnęli w miasto nowe życie.

W 1627 roku Rabat połączył się z miastem Sale, tworząc jedno państwo. Było to klasyczne państwo pirackie, żyjące z regularnych napadów na przepływające obok statki. Republika przetrwała aż do 1818 roku. Zresztą Rabat i Sale pozostawały potężnymi pirackimi bazami jeszcze przez bardzo długi okres. W 1912 roku Maroko znalazło się pod francuskim protektoratem. Władze kolonii przenoszą stolicę państwa z Fezu do Rabatu, ponieważ w owym czasie był on o wiele spokojniejszym i bezpieczniejszym miejscem. Po ogłoszeniu niepodległości Maroka w 1956 roku król Muhammad V ustanawia Rabat stolicą kraju.

Atrakcje Rabatu

Główną atrakcją Rabatu jest niedokończony minaret przy wielkim meczecie, którego budowę rozpoczął Jakub al-Mansur i która także nie została doprowadzona do końca. Minaret nosi nazwę „wieży Hassana”. Niedaleko od wieży znajduje się mauzoleum Mohammeda V – ojca obecnego króla Maroka. Do innych godnych uwagi budowli Rabatu należą ruiny rzymskiego miasta Sala (znajduje się tutaj także twierdza Szalla z nekropolią z XIV wieku), a także pięknie zachowana twierdza Kasba al-Udaja.

W mieście znajduje się mnóstwo interesujących muzeów. Turyści powinni koniecznie odwiedzić muzeum sztuki marokańskiej „Udaja” powstałe w 1915 roku. Przy wejściu do muzeum leżą żelazne armaty zdobyte przez marokańskich piratów w XVII-XVIII wieku. Wewnątrz muzeum można zapoznać się tradycyjnym wnętrzem mieszkania zamożnej rodziny marokańskiej, a także obejrzeć kolekcję tradycyjnych ozdób kobiecych, dawnego marokańskiego uzbrojenia i narodowych strojów Marokańczyków. Można tu także obejrzeć kolekcję marokańskich dywanów, wyrobów garncarskich i szeregu starożytnych manuskryptów arabskich.

Miłośnikom historii z pewnością przypadnie do gustu marokańskie muzeum archeologiczne. W narodowym muzeum rzemiosła są wystawiane współczesne wyroby marokańskich mistrzów.

PODZIEL SIĘ