• Al-Mamlakah al-Maghribiyyah
    Pod tym zawiłym pojęciem kryje się
    znany wszystkim kraj - Maroko

Rady dla turystów wybierających się do Maroka »

Rady dla turystów
Nie wymieniajcie pieniędzy na ulicach - z pewnością zostaniecie oszukani. Starajcie się zawsze mieć przy sobie drobne, inaczej możecie mieć kłopoty przy zakupie rozmaitych drobiazgów. czytaj więcej...

Miasta Maroka »

Rabat
Rabat   Marrakesz   Agadir   Casablanca   Tanger   Fez   Essaouira    Meknes
Rabat jest stolicą Maroka, kulturalnym i przemysłowym centrum kraju. Miasto liczy sobie ponad półtora miliona mieszkańców. czytaj więcej...
Przewodnik po Maroku - Praktyczne Informacje

  Wskazówki dla turystów z Polski »

Samolotem: najlepiej i najszybciej z Katowic i Warszawy Lufthansą lub Air France do Casablanki. czytaj więcej...

  Transport w Maroku »

Podróżowanie koleją marokańską jest zupełnie komfortowe i stosunkowo tanie. czytaj więcej...

  Pieniądze w Maroku »

Narodową walutą królestwa Maroka jest marokańska dirhema (DH). czytaj więcej...

  Zakupy w Maroku »

Maroko nie pozostawi obojętnymi tych, którzy mają zwyczaj przywozić z podróży do domu masę interesujących rzeczy. czytaj więcej...

  Marokańskie święta »

Święta w Maroku podzielić można na dwie podstawowe grupy: narodowe i religijne. czytaj więcej...

  Kuchnia marokańska »

Kuchnia odzwierciedla bogate dziedzictwo kulturowe świata arabskiego. czytaj więcej...

Miasta Maroka :: Rabat

Marrakesz »   Agadir »   Casablanca »   Tanger »   Fez »   Essaouira »   Meknes »   Rabat jest stolicą Maroka, kulturalnym i przemysłowym centrum kraju. Miasto liczy sobie ponad półtora miliona mieszkańców, przy czym po drugiej stronie głównej miejskiej rzeki - Bu Rakrak - leży jeszcze jedno wielkie miasto - Sala - liczące około 900 tysięcy mieszkańców. Tworzą one razem tak zwaną stołeczną aglomerację.

Historia Rabatu

Sądzi się, że Rabat powstał już w III w. p. n. e. - to właśnie wtedy pojawiła się w tym miejscu nieliczna grupa ludności pochodzenia fenickiego nazywająca się Chella, która trudniła się handlem z Kartaginą. Na początku naszej ery Rabat został podbity przez Rzymian, którzy nadali mu nową nazwę Sala Colonia.
W połowie III w. n. e. miasto zostało zdobyte przez barbarzyńców. W 1146 roku władca państwa Almohadów Abd al-Mumina zbudował tutaj potężną twierdzę, która stała się ważnym punktem oparcia dla jego wojsk i odegrała decydującą rolę podczas kampanii zmierzającej do podboju marokańskich wybrzeży Atlantyku, a także w atakach na Andaluzję. Miasto otrzymało swoją współczesną nazwę Ribat-el-Fath, co oznacza "zwycięski". Swój największy rozkwit miasto przeżywa pod rządami wnuka Abd al-Mumina Jakuba al-Mansura (1184-1199). To właśnie wtedy stolica państwa Almohadów została przeniesiona z Marakeszu do Rabatu. Wzniesiono wówczas w mieście wiele wspaniałych budowli, między innymi wspaniałą twierdzę Kasba al-Udaja. Jakub al-Mansur rozpoczął także budowę wspaniałego meczetu, który miał być największym meczetem na świecie. Minaret tego meczetu miał mieć wysokość 86 metrów, jednak budowa została przerwana na wysokości 44 metrów w związku ze śmiercią władcy. Minaret pozostał nieukończony. Po śmierci Jakuba al-Mansura miasto stopniowo traci na znaczeniu. Państwo Almohadów szybko przestaje istnieć, Rabat dostaje się pod władzę dynastii Marynidów; główne arterie handlowe zasilające Rabat zostają skierowane do stolicy Marynidów - miasta Fez. W 1515 roku podróżnik Al-Vassan pisze, że w całym mieście pozostało nie więcej niż sto zamieszkałych domów. Kondycja miasta uległa pewnemu polepszeniu dzięki przybyciu wygnanych z Hiszpanii tak zwanych Morysków (muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństwo, ale skrycie wyznawali islam). Liczni Moryskowie osiedlili się w Rabacie i tchnęli w miasto nowe życie. W 1627 roku Rabat połączył się z miastem Sale, tworząc jedno państwo. Było to klasyczne państwo pirackie, żyjące z regularnych napadów na przepływające obok statki. Republika przetrwała aż do 1818 roku. Zresztą Rabat i Sale pozostawały potężnymi pirackimi bazami jeszcze przez bardzo długi okres. W 1912 roku Maroko znalazło się pod francuskim protektoratem. Władze kolonii przenoszą stolicę państwa z Fezu do Rabatu, ponieważ w owym czasie był on o wiele spokojniejszym i bezpieczniejszym miejscem. Po ogłoszeniu niepodległości Maroka w 1956 roku król Muhammad V ustanawia Rabat stolicą kraju.

Atrakcje Rabatu

Główną atrakcją Rabatu jest niedokończony minaret przy wielkim meczecie, którego budowę rozpoczął Jakub al-Mansur i która także nie została doprowadzona do końca. Minaret nosi nazwę "wieży Hassana". Niedaleko od wieży znajduje się mauzoleum Mohammeda V - ojca obecnego króla Maroka.
Do innych godnych uwagi budowli Rabatu należą ruiny rzymskiego miasta Sala (znajduje się tutaj także twierdza Szalla z nekropolią z XIV wieku), a także pięknie zachowana twierdza Kasba al-Udaja. W mieście znajduje się mnóstwo interesujących muzeów. Turyści powinni koniecznie odwiedzić muzeum sztuki marokańskiej "Udaja" powstałe w 1915 roku. Przy wejściu do muzeum leżą żelazne armaty zdobyte przez marokańskich piratów w XVII-XVIII wieku. Wewnątrz muzeum można zapoznać się tradycyjnym wnętrzem mieszkania zamożnej rodziny marokańskiej, a także obejrzeć kolekcję tradycyjnych ozdób kobiecych, dawnego marokańskiego uzbrojenia i narodowych strojów Marokańczyków. Można tu także obejrzeć kolekcję marokańskich dywanów, wyrobów garncarskich i szeregu starożytnych manuskryptów arabskich. Miłośnikom historii z pewnością przypadnie do gustu marokańskie muzeum archeologiczne. W narodowym muzeum rzemiosła są wystawiane współczesne wyroby marokańskich mistrzów.