Polityka zagraniczna Maroka

Polityka zagraniczna Maroka

1244
Polityka Zagraniczna Maroko

Maroko jest jednym z najważniejszych członków Ligi Arabskiej, organizacji Konferencji Islamskiej i wielu innych organizacji międzynarodowych (ONZ, Arabska Unia Maghrebu). Polityka zagraniczna Maroka nakierowana jest na rozwój wielostronnych stosunków z krajami europejskimi, przede wszystkim członkami Unii Europejskiej (szczególnie z Francją i Hiszpanią), a także ze Stanami Zjednoczonymi.

Szczególnie silne związki łączą Maroko z Francją, dzięki licznym francuskim inwestycjom w gospodarce Maroka, a także zachowaniu przez Francję gospodarczych i kulturalnych wpływów w swojej byłej kolonii. Świadczy o tym chociażby fakt, że język francuski (a także hiszpański) jest drugim językiem dla większości Marokańczyków.

„Polityka zagraniczna Maroka opiera się na zasadzie otwartego dialogu i pokojowego rozwiązywania wszystkich konfliktów” – tak Ambasador Jego Królewskiej Mości Mohammed Azhar scharakteryzował politykę zagraniczną swojego kraju. Na tej samej zasadzie opiera się także polityka bliskowschodnia Maroka.

PODZIEL SIĘ