Ceny w Maroku

Ceny w Maroku

4741
Waluta Maroka

Ceny w Maroku są zróżnicowane w zależności od tego, czy znajdujemy się w marokańskim mieście, miasteczku, osadzie czy wsi, czy też przebywamy w kurortach, które w całości nastawione są na obsługę turystów, i gdzie z oczywistych względów ceny są znacznie wyższe. Generalnie można jednak przyjąć, że produkty spożywcze i posiłki oferowane są w cenach mniej więcej zbliżonych do tych w Polsce. Ceny za noclegi są zazwyczaj nieco wyższe (i oczywiście zróżnicowane w zależności od standardu).

Oficjalnym środkiem płatniczym w Maroku jest dirham (MAD), który dzieli się na 100 centymów (czasami słyszy się: santimat lub franki). Banknoty mają nominały: 20, 50, 100 i 200 dirhamów, bilon ma wartość 1, 5, 10 i 20 centymów oraz 1, 2, 5 i 10 dirhamów.

Kantowy wymiany i bankomaty działają na lotniskach oraz w większości miast, banków i w niektórych hotelach. Podczas wymiany pieniędzy nieomal zawsze należy okazać paszport. Paragony należy zachować, albowiem przy wyjeździe z kraju trzeba dokonać ponownej wymiany niewydanych dirhamów – jeśli urzędnik celny stwierdzi, że ma się w dirhamach ponad 50% wymienionej kwoty albo ponad 2000 dirhamów, może dokonać konfiskaty.

Kurs wymiany ustalany jest przez rząd i jest taki sam we wszystkich hotelach, kantorach wymiany walut i bankach. Czeki podróżne typu Travelers i Euroczeki (sięgające 2000 MAD) są obecnie akceptowane przez większość banków, jednakże wymiana czeku Travelers o dużej wartości (powyżej 200 USD) nadal jest problemem na południu Maroka.

W pełni sezonu turystycznego podaż dirhamów w hotelowych kantorach szybko się wyczerpuje. Niektóre biura wymiany na lotnisku wymieniają tylko pieniądze. Duże sklepy z pamiątkami, w szczególności handlujące dywanami, oraz hotele akceptują karty kredytowe.

Kurs marokańskiej dirhamy waha się pomiędzy 0,36 a 0,40 PLN.

W sklepie spożywczym za podstawowe produkty musimy zapłacić średnio: za litr mleka 2,5-3 zł, za bochenek chleba – 1,5-2 zł, kilogram żółtego sera – 40-45 zł, kilogram ziemniaków – 1,5-2 zł, butelkę wody mineralnej 2-2,5 zł, kilogram jabłek 5-6 zł.

Znacznie droższe są papierosy: paczka markowych papierosów kosztuje jakieś 18-20 zł. Za piwo w puszcze zapłacimy z kolei jakieś 5-6 zł.

Bilet komunikacji miejskiej to koszt rzędu 2-2,5 zł (ceny są zróżnicowane w zależności od regionu kraju). Stosunkowo niedrogie są w Maroku – za kilometr zapłacimy średnio niecałe 2 zł. Wynika to z bardzo niskich cen paliw – za litr benzyny bezołowiowej płaci się w Maroku 3,5 zł.

Dwudaniowy obiad w restauracji o średnim standardzie będzie nas kosztował jakieś 35-50 zł. W tańszych lokalach za skromniejsze dania zapłacimy od 10 do 15 zł. W znanych sieciach fast food zestaw kosztuje między 20 a 25 zł.

Polscy turyści nocują najczęściej w hotelach opłacanych przez biura podróży. W przypadku indywidualnej rezerwacji pokój dwuosobowy będzie nasz kosztował jakieś 250-350 zł za dobę. W Maroku bardzo popularny jest także wynajem kwater prywatnych nazywanych „riadami”. Za dwuosobowy pokój zapłacimy od 150 do 230 zł za dobę.

Wstępy do muzeów nie są drogie (od kilku do kilkunastu złotych).

Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi (i aktualnymi) danymi dotyczącymi cen w Maroku mogą zajrzeć na blog Agnieszki Ptaszyńskiej („Zależna w podróży”) (http://pozornie-zalezna.blog.pl/2015/02/27/ile-pieniedzy-wziac-do-maroka-czyli-o-cenach-prawie-wszystko/), a także blog „Osmol.pl” (http://www.osmol.pl/2015/04/ceny-w-maroku-ile-wydasz-jadac-do-maroka/). Na stronie „TRAVELMANIACY.PL” także znajdziemy sporo informacji o cenach w Maroku (tyle że z 2012 roku) (http://www.travelmaniacy.pl/kraj,maroko,zakupy-ceny,9.html)

PODZIEL SIĘ