Meknes

Meknes

1263
Meknes Maroko
Meknes, mur obronny

Meknes leży na północy Maroka, 130 kilometrów od stołecznego Rabatu i 60 kilometrów od Fezu. Wiadomo, że już w VIII wieku powstała tutaj osada skupiona wokół niewielkiej twierdzy. Osada tak się właśnie nazywała – Kasba – co po arabsku znaczy twierdza. W X w. Berberowie zbudowali tutaj miasto pod nazwą Meknasy. Okres największego rozkwitu Meknesy przypada na drugą połowę XVII wieku, kiedy władca Ismail Ibn Szarif uczynił go stolicą Maroka. Przedsiębiorczy sułtan dość szybko przeistoczył Meknes w najwspanialsze miasto Maroka, rozsławiając je jako „marokański Wersal”. Jednak po śmierci sułtana w 1727 roku miasto utraciło swoje stołeczne funkcje, co w zasadniczy sposób przyczyniło się do spowolnienia tempa jego rozwoju.

Gruntowna przebudowa Meknesy zapoczątkowana przez Ismaila Ibn Szarifa nie została doprowadzona do końca. Niemniej jednak na przestrzeni pięćdziesięciu lat wybudowano tutaj ogromną liczbę nowych gmachów i budynków. Wiele pałaców, meczetów, ogrodów, stajni i zabudowań gospodarskich zbudowanych za jego życia zachowało się także do naszych dni. W 1911 roku do Meknesy wkroczyły wojska francuskie. Władze kolonialne wybudowały dla siebie specjalną dzielnicę, korzystając z europejskich wzorów urbanistycznych. Od głównej, historycznej części miasta nowy Meknes jest oddzielony rzeką przepływającą przez miasto.

Atrakcje Meknesy

Większość historycznych atrakcji Meknesy pochodzi z czasów panowania Ismaila Ibn Szarifa. Jest to przede wszystkim wspaniały mur obronny zaopatrzony w potężne kwadratowe wieże i dziewięć kunsztownie wykonanych bram. Wielkie wrażenie robią także Stajnie królewskie obliczone na 12 tysięcy koni – jedne z największych stajni na świecie. Niebywałą turystyczną atrakcję stanowią także ogrody Meknesy zaopatrzone w sztuczne zbiorniki wodne o powierzchni czterech hektarów. Ogromny basen zbudowany przez arabskich rzemieślników był wykorzystywany do nawadniania ogrodów, odgrywał także rolę rezerwowego zbiornika wody na wypadek oblężenia miasta.

PODZIEL SIĘ