Geografia Maroka

Geografia Maroka

2144
Mapa Maroka

Królestwo Maroka leży w najdalej wysuniętej na północny zachód części kontynentu afrykańskiego i oddalone jest od Europy jedynie 14-44 kilometrową Cieśniną Gibraltarską. Inna nazwa państwa to Maghreb.

To najbardziej zielone państwo Afryki Północnej z niezwykle urozmaiconym krajobrazem: na południu znajduje się Sahara, na północy i zachodzie – wybrzeże Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, z południowego zaś zachodu na północny wschód rozciągają się majestatyczne góry Atlas, które stanowią jedyną przeszkodę oddzielającą Maroko od Algierii.

Na północy Maroko graniczy z Hiszpanią, której posiadłości – Ceuta i Melilla – znajdują się niedaleko śródziemnomorskiego wybrzeża Maroka.

Kraj dzieli się na cztery regiony geograficzne: Ar-Rif, czyli region górski ciągnący się wzdłuż wybrzeża morza śródziemnego; góry Atlas ciągnące się z południowego zachodu na północny wschód kraju, od oceanu Atlantyckiego do Ar-Rif, od których oddziela je dolina Taza; region rozległych równin nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego; doliny leżące na południe od gór Atlas, przechodzące w pustynię. Miano „najzimniejszego z gorących krajów” Maroko zyskało z powodu nietypowego dla Afryki klimatu, zwłaszcza w miesiącach zimowych, w których gorące morskie tropikalne powietrze z południa sprawia, że pogoda staje się wyjątkowo zróżnicowana. Na przykład w Casablance maksymalna temperatura zimą wynosi + 36 stopni, a minimalna 3 stopnie poniżej zera.

„Daleki zachód” – tak Arabowie nazywają kraj Al-Maghrib-al-Aksa. Maroko to nazwa europejska, nawiązująca do nieco zmienionej nazwy jednej z jego dawnych stolic – Marrakeszu, co oznacza „piękny” albo „przepiękny”.

PODZIEL SIĘ