Festiwal muzyki sakralnej (Fez, 1-10 czerwca)

Festiwal muzyki sakralnej (Fez, 1-10 czerwca)

926
Festiwal muzyki sakralnej

Festiwal odbywa się corocznie w pierwszej dekadzie czerwca w mieście Fez leżącym 60 kilometrów od Casablanki. Miejsce to nie jest bynajmniej przypadkowe: w kraju, w którym religią wiodącą jest islam, Fez jest przykładem wyjątkowej syntezy różnych tradycji kulturowych – muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej. Poza tym Fez przez długi czas pozostawał (i wedle niektórych pozostaje do dzisiaj) głównym ośrodkiem kulturalnym i religijnym Maroka.

Program festiwalu jest wyjątkowo różnorodny. Występują tutaj najróżnorodniejsze zespoły z całego świata, wykonujące tradycyjną muzykę, tak czy inaczej związaną z jakimiś religijnymi wierzeniami. Narodowa muzyka Celtów, sakralne rytmy plemion berberskich, hinduskie ragi, święte pieśni arabskich koczowników, tańce sufijskich derwiszy – wszystko to tworzy niezwykle oryginalną i wielobarwną jedność. Ideą jednoczącą wszystkich uczestników festiwalu jest osiągniecie harmonii i odnalezienie przez człowieka sensu istnienia.

Ceremonia otwarcia i zamknięcia festiwalu ma niezwykle okazałą oprawę i niebywały rozmach. Można wykupić abonament uprawniający do wejścia na wszystkie koncerty festiwalu, ale możliwe jest także uczestniczenie w poszczególnych koncertach po uprzednim zakupie biletu. Równolegle z koncertami odbywają się rozmaite wystawy, spotkania, seminaria i wykłady.

PODZIEL SIĘ