Essaouira

Essaouira

1590
Essaouira Maroko
Essaouira, port

Essaouira to miasto portowe położone na atlantyckim wybrzeżu Maroka. Przed ogłoszeniem Maroka niezawisłym państwem w 1956 roku nosiła nazwę Mogador. Wiadomo, że już w VII w. n. e. istniała w tym miejscu niewielka osada rybacka z dogodnym portem. W średniowieczu miasto zyskało status ważnego węzła morskiego i transportowego, do którego stale przybywały okręty i karawany z towarami. Na początku XVI w. miasto zajęli Portugalczycy, rozpoczynając budowę ogromnych fortyfikacji. Dzieło to podejmowali kolejni arabscy władcy. Pod koniec XVIII wieku Mogador stał się jednym z największych portów Maroka. Jednak na początku XIX wieku, po zajęciu przez Francuzów Timbuktu i likwidacji wielu morskich szlaków handlowych, miasto utraciło swoje dawne handlowe znaczenie.

Obecnie Essaouira jest dość dużym centrum turystycznym. W 2001 roku historyczna część Essaouiry została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Miasto jest niezwykle interesujące i malownicze. Jedną z głównym miejscowych atrakcji jest pięknie zachowany rynek niewolników (Essaouira była niegdyś ważnym ośrodkiem przeładunkowym, z którego rdzenni mieszkańcy Afryki wyruszali w dalszą podróż do Nowego Świata). Turyści powinni także zwiedzić muzeum Sidi Mohammeda Ben Abdallaha, w którym można obejrzeć wspaniałe wyroby tradycyjnych rzemiosł.

Zresztą zaznajomić się z wyrobami tutejszych mistrzów można także poza muzeum – wystarczy przejść się ulicą Sayaghine. Można tutaj za naprawę umiarkowaną cenę nabyć eleganckie marokańskie ozdoby, pamiątki lub drobiazgi do dekoracji domu, a jednocześnie zaznajomić się z technologią ich wyrobu – nierzadko rzeczy przygotowywane są wprost na oczach spacerującej publiczności.

Essaouira jest miastem rybackim. W miejscowym porcie, do którego rybacy codziennie przywożą swój połów, można skosztować smacznej świeżej ryby przygotowanej wedle narodowych przepisów.

Nawiasem mówiąc, Essaouira cieszy się ogromna popularnością wśród fanów wielkiego gitarzysty Jimiego Hendrixa – to właśnie tutaj muzyk rokowy mieszkał i tworzył w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

PODZIEL SIĘ