Dzień tronu (30 lipca)

Dzień tronu (30 lipca)

1187
Dzień Tronu

Dzień tronu jest najważniejszym świętem narodowym Maroka, będącym swego rodzaju symbolem narodowej jedności. Jest obchodzony 30 lipca. Właśnie tego dnia w 1999 roku miała miejsce uroczysta koronacja króla Maroka Muhammada VI, którego pełne imię brzmi Muhammad as-Sadis ibn al-Hasan.

Dzień tronu jest obchodzony niezwykle uroczyście, co zresztą nie przeszkadza zwykłym Marokańczykom świętować go z całego serca i z wielkim rozmachem. W całym kraju odbywają się uroczyste parady wojskowe, wszędzie rozlega się świąteczna muzyka, a król występuję z orędziem do narodu.

Muhammad VI należy do słynnej dynastii Alawitów znajdującej się u władzy od 1666 roku. Od tego czasu zmieniło się 22 królów, obecny jest 23 z kolejności.

Muhammad VI jest całkowicie współczesnym, humanitarnym i oświeconym monarchą, który przyswoił sobie dziedzictwo zarówno wschodniej, jak i zachodniej kultury. Kształcić zaczął się od czwartego roku życia w klasycznej szkole koranicznej. Obronił doktorat na wydziale prawa uniwersytetu w Rabacie. Kształcił się także na prestiżowym uniwersytecie Université de Nice Sophia-Antipolis we Francji. Poza swoim rodzimym językiem arabskim Muhammad zna doskonale francuski, angielski i hiszpański.

Od 1997 roku Muhammad VI aktywnie uczestniczył w rządzeniu krajem, pomagając swojemu ojcu w planowaniu i prowadzeniu polityki zagranicznej Maroka. Obejmując tron młody król zwrócił się do narodu z orędziem, w którym podkreślał swoje przywiązanie do zasad monarchii konstytucyjnej.

PODZIEL SIĘ