Dzień niepodległości Maroka

Dzień niepodległości Maroka

1346
Dzień niepodległości Maroka

Dzień niepodległości Maroka jest obchodzony 18 listopada, mimo że de facto Maroko stało się niepodległym państwem 2 marca 1956 roku. Jednak to właśnie 18 listopada jest uważany za najbardziej kluczową datę w najnowszej historii Maroka. Ma to rzecz jasna swoje uzasadnienie.

Na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy Maroko ciągle jeszcze znajdowało się pod kontrolą władz francuskich, liderem ruchu na rzecz niepodległości kraju był marokański sułtan Muhammad Ben Jusuf. Francuzi, co zrozumiałe, nie byli entuzjastami jego politycznego credo – sułtan został obalony i wygnany z kraju wraz ze swoją rodziną. Pierwszym miejscem zsyłki stała się wyspa Korsyka, jednak Francuzi szybko zorientowali się, że były sułtan znajduje się za blisko ich kolonialnych posiadłości. W rezultacie rodzinę królewską przeniesiono na Madagaskar.

Jak to zazwyczaj bywa, zesłany przywódca narodu dość szybko zyskał sobie niezwykłą popularność wśród zwykłych mieszkańców kraju. Tymczasem działania podejmowane przez ruch narodowo-wyzwoleńczy nabierały rozmachu. W 1955 roku w obliczu stale narastającego narodowego gniewu Francuzi zmuszeni byli przywrócić tron byłemu sułtanowi. 18 listopada przyszły król Maroka wkroczył tryumfalnie do stolicy Maroka Rabatu.

18 listopada sułtan Maroka został koronowany. Tego samego dnia zwrócił się do narodu z orędziem, w którym ogłosił koniec francuskiego panowania i powstanie niezawisłego państwa kierującego się zasadami właściwymi dla demokracji i monarchii. Od tego czasu 18 listopada obchodzony jest jako dzień niepodległości Maroka.

PODZIEL SIĘ