Miejsca, które warto zobaczyć

Miejsca, które warto zobaczyć

3198
Góry Atlas
Dolina Dades, Góry Atlas

Casablanca i wybrzeże

Na północny zachód i północny wschód od Casablanki, zarówno na wybrzeżu, jak i z dala od niego, znajduje się wiele miejsc przeznaczonych do aktywnego wypoczynku. Niedaleko Casablanki znajduje się około 30 km piaszczystych plaż; jest tutaj mnóstwo okazji do żeglowania czy gry w golfa. Także imponujące kompleksy leśne, w rodzaju Ziaïdas (w którym dominują dęby korkowe) dają okazję do odbywania wspaniałych pieszych wędrówek i obcowania z wyjątkowo bogatą fauną i florą.

El Jadida (Al-Dżadida), 80 km od Casablanki
El Jadida (Al-Dżadida), 80 km od Casablanki

Na wybrzeżu, na południowy zachód od miasta leży wiele bardzo ciekawych dla turysty miejscowości. Największa z nich to El Jadida (Al-Dżadida) oddalona jakieś 80 km od Casablanki. Cieszy się ona wielką popularnością wśród Marokańczyków, głównie ze względu na szeroką, piaszczystą plażę. W samej miejscowości znajduje się słynny fort wybudowany przez Portugalczyków w XVI wieku dla zabezpieczenia ich handlowych interesów. Dwa wieki później był miejscem zażartych bitewnych zmagań. Kilkanaście kilometrów

Azammur, Maroko
Azammur, Maroko

dalej można zaleźć jeszcze jedną, mniejszą, osadę warowną: Azemmour (Azammur). Jest to typowe miasteczko marokańskie, a jego główne atrakcje to niewielka liczba turystów i wąskie uliczki tutejszej medyny. Dysponuje bardzo dobrą bazą hotelową i gastronomiczną. Jeszcze jednym miastem, położonym dalej od

Al-Walidijja, Maroko
Al-Walidijja, Maroko

Casablanki, jest Oualidia (Al-Walidijja). Słynie z laguny, plaży i połowów ostryg. Najdalej na południowy zachód znajduje się portowe i przemysłowe Safi (Asafi). Także tam znajdziemy wielkie portugalskie umocnienia.

Boulaouane, na południe od Casablanki
Boulaouane, na południe od Casablanki

Na południe od Casablanki łatwo znaleźć się poza utartymi turystycznymi szlakami. Czeka tam na turystów sporo niezwykłych atrakcji. Boulaouane (Bu-l-Awan) słynie z winnic, w których produkuje znakomitą różową odmianę wina. Słynie też z kazby (arab. kasba – twierdza, cytadela lub obronny zespół mieszkalny) usytuowanej wysoko nad łukiem najdłuższej marokańskiej rzeki.

Beni Mellal, Maroko
Beni Mellal, Maroko

Równina i pagórki między tętniącymi życiem miejscowościami Settat oraz Beni Mellal tworzą zachwycający pejzaż, tym piękniejszy, im bardziej zbliżający się do Atlasu Średniego. Dla amatorów górskich wypraw druga z wymienionych miejscowości może stanowić wspaniałą bazę wypadową, zwłaszcza że leży w cieniu Jebel Tassemit (Dżabal Tassemit).

Rabat

Bab el Mrisa, Salé
Bab el Mrisa, Salé, półgodzinny spacer od Rabatu

Stolica Maroka może stanowić doskonałą odskocznię do poznawania innych atrakcji turystycznych. Jedynie półgodzinny spacer dzieli centrum od położonego za rzeką Salé (Sala, Rabat-Sala). W dawnych czasach było najważniejszą osadą w regionie. W świetnie zachowanym centrum można natknąć się na prawdziwe architektoniczne perełki, m.in. Bab el Mrisa (Wrota Morza), przez które wchodzi sie do tętniącej życiem medyny, pełnej tradycyjnych warsztatów rękodzielniczych.

Temara, plaża, 13 km od Rabatu
Temara, plaża, 13 km od Rabatu

Casablanca, Meknes i Fez leżą na tyle niedaleko od stolicy, że mogą stanowić cel turystycznych wypadów. Nieco bliżej znajdują się bardzo atrakcyjne kąpieliska i miejscowości wypoczynkowe Témara i El Harhoura, nie wspominając już o sporej liczbie miasteczek w rodzaju Kénitry. Dalej od wybrzeża, w stronę przedgórza Atlasu Średniego, rozciąga się dębowo-eukaliptusowy kompleks Mamora – jest to prawdziwy raj dla turystów lubiących piesze wycieczki.

Tanger i północny odcinek wybrzeża

Asilah, na południe od Tangeru
Asilah, na południe od Tangeru
Plaża Larache, na południe od Tangeru
Plaża Larache, na południe od Tangeru

Na południe od Tangeru, przy północnym odcinku długiego marokańskiego wybrzeża Atlantyku znajdują się wyjątkowo malownicze miejscowości Asilah i Larache. Ich spokój zdecydowanie kontrastuje z miejskim hałasem Tangeru i Tetuanu. Mają czyste, wspaniale utrzymane medyny i imponujące fortyfikacje świadczące o ich burzliwych dziejach. A dodatkowo tuż obok znajdują się piękne, szerokie, piaszczyste plaże. Ogromną zaletą tych miejscowości jest oczywiście fakt, że w zasadzie znajdują się one poza głównym szlakiem turystycznym.

Al Hoceima, okolice Tangeru
Al Hoceima, okolice Tangeru

Wybrzeże śródziemnomorskie, które zaczyna się na wschód od Tangeru i Cieśniny Gibraltarskiej, usiane jest współczesnymi miejscowościami wypoczynkowymi i atrakcyjnymi nadmorskimi miasteczkami. To właśnie w tej części kraju znajdują się obie enklawy hiszpańskie Ceuta i Melilla strzeżone przez niewyobrażalną wprost ilość zasieków, murów i nieskończoną liczbę posterunków celnych. Celem wycieczek wielu Marokańczyków i Europejczyków są m.in. Al Hoceïma czy Nador – typowe miejscowości oferujące atrakcje dla miłośników słońca i kąpieli.

Miasto Szafszawan (Chefchaouen)
Miasto Szafszawan (Chefchaouen)
Miasto Tetuanu
Miasto Tetuanu

Oddalenie się od wybrzeża – na przykład do miast w rodzaju Tetuanu czy Chefchaouen – stwarza okazję zetknięcia się z nieznanym ze szlaków turystycznych Marokiem. Jest to świat całkowicie inny od tego spotykanego nad morzem. Wysoko w górach, dokąd władza państwowa nie sięgała jeszcze w latach pięćdziesiątych XX wieku, można obserwować bardzo tradycyjny styl życia Marokańczyków. Ludność tutejsza utrzymuje się głownie ze snycerki, tkactwa i garncarstwa. W tej części świata uprawia się także, i to na skalę przemysłową, konopie, z których produkuje się haszysz.

Fez i Atlas Wysoki

Fez jest stolicą regionu Fès-Boulemane, na który składają się prowincje: centralnie położona Fès-Dar-Dbibegh oraz Sefrou, Moulay Yaâcoub i Boulemane. Warunki naturalne są tutaj równie urozmaicone jak w innych częściach Maroka. Głębokim dolinom porośniętym cedrami, a okresowo pokrytym kobiercami kwiatów, towarzyszą pagórkowate tereny pogórzy, wyniosłe masywy, jary, gaje palmowe oraz pustynia. Nie brak tutaj przepięknych wodospadów czy wiosek, które od stuleci zamieszkują te same społeczności.

Sefrou, Maroko
Miasto Sefrou

Turyści, którzy mieliby ochotę zwiedzić tę część Maroka, powinni udać się do miejscowości takich, jak: Moulay Yaâcoub, Sefrou czy Midelt. Natkną się tutaj również na ciekawe wioski i osady, a także krajobrazy, które zapierają dech w piersiach. Daleko na południe od Fezu warto odwiedzić miejscowości Merzouga i Rich, ale na trasie można ich znaleźć o wiele więcej.

Atlas Wysoki
Atlas Wysoki

Fez leży na równinie du Saïs, u samego podnóża Atlasu Średniego. Im dalej na południe od Fezu, tym teren robi się coraz bardziej górzysty, a spoza niższych pasm na pierwszym planie wyłania się coraz okazalszy Atlas Wysoki, w tym leżący wprost na południe od Fezu potężny Jebel Ayachi – najwyższy szczyt (3747 m n.p.m.) we wschodniej części pięknego pasma, ostoi wielu gatunków roślin kwiatowych i zaliczanych do najrzadszych stworzeń w Maroku. Ta część gór stanowi prawdziwy raj dla przyrodników, wędrowców i miłośników wszelkich form aktywności pod gołym niebem. Ogromną popularnością cieszą się tutaj również sporty zimowe, jednak miłośnicy turystyki pieszej powinni pamiętać, że niektóre przełęcze są zamykane podczas dużych opadów śniegu.

Wspaniałe miejscowości, oszałamiające pejzaże, roślinność i zwierzęta, miejsca do uprawiania sportów, a także historia tego regionu sprawiają, że Fez i Atlas Wysoki zajmują poczesne miejsce w programach turystycznych pobytów.

Meknes i Atlas Średni

Rzymskie Volubilis, okolice Meknes
Rzymskie Volubilis, okolice Meknes
Moulay Idriss, niedaleko od Meknes
Moulay Idriss, okolice Meknes

Niedaleko Meknesu leży starożytne rzymskie Volubilis – stolica cesarskiej prowincji Mauretania Tingitana, a wcześniej jeden z najważniejszych ośrodków wskrzeszonego przez cesarza Oktawiana królestwa Wielkiej Mauretanii. Dzisiejsze Volubilis jest najlepiej zachowaną pamiątką pobytu Rzymian w Maroku, jedną z najcenniejszych w całej Afryce Północnej. Pobliskie Moulay Idriss jest w Maroku najświętszym miejscem, w którym znajduje się grób blisko skoligaconego z Prorokiem Idrisa I – ojca Idrisa II, uważanego za faktycznego założyciela pierwszego państwa marokańskiego.

Marrakesz i Atlas Wysoki

Dżebel Tubkal, Atlas Wysoki
Dżebel Tubkal, Atlas Wysoki
Osada Imlil, Atlas Wysoki
Osada Imlil, Atlas Wysoki

Główną atrakcją Atlasu Wysokiego jest Park Narodowy Tubkalu, w którego granicach znajdują się najwyższe szczyty Maroka.

Dżebel Tubkal (4167 m), najwyższa góra w Afryce Północnej, przyciąga narciarzy w zimie i alpinistów latem. Można do niej dotrzeć z Marrakeszu drogą S 501 do Asni. Za Asni należy skręcić w lewo, w drogę P6038, często zasypaną obsuwającą się ze zboczy ziemią, która biegnie koło malowniczych oaz Mizane do Imlil (1800 m). w tej niewielkiej górskiej osadzie podróżni znajdą wszystko, co dla nich niezbędne.

Wędrówka wokół Dżebel Tubkal ze wspinaczką na szczyt może zająć 5-6 dni. Dla tych, którzy mają mało czasu, istnieje możliwość dojechania w ciągu 6 godzin do schroniska w Neltner, spędzenia tam nocy, zdobycia szczytu w 4 godziny i powrotu przez Imlil do Marrakeszu, na nocleg w hotelu. Traci się jednak wtedy to, co najbardziej wartościowe – możliwość bezpośredniego zetknięcia się z kulturą Berberów żyjących w oazach leżących wokół górnego biegu rzek spływających a Atlasu Wysokiego.

Przełęcz Tizi n’Ouanoums, Atlas Wysoki
Przełęcz Tizi n’Ouanoums, Atlas Wysoki
Przełęcz Tizi n’Tacheddirt, Atlas Wysoki
Przełęcz Tizi n’Tacheddirt, Atlas Wysoki

Godna polecenia jest również przełęcz Tizi n’Ouanoums, do której najłatwiej się wybrać ze schroniska Neltner. Przełęcz ta przecina głownie pasmo Atlasu Wysokiego na wysokości 3664 m n.p.m.. po drodze można obserwować ślady ostatniej ery lodowcowej. Morena, którą wiedzie szlak, składa się z rumoszu skalnego zepchniętego przez lodowiec. Płaty śniegu zalegają na stokach nawet do czerwca.

Podobnie jak szlak na Tubkal, wędrówka po masywie Oukaimeden i Angour rozpoczyna się w Imlil. Jest ona trochę mniej męcząca. Najwyższym miejscem jest przełęcz Tizi n’Tacheddirt na wysokości 3230 m n.p.m.

W okolicy znajduje się ośrodek sportów zimowych Oukaimeden (2650 m), który jest jedynym kurortem zimowym w północnej Afryce, posiadającym siedem wyciągów narciarskich.

Taliouine, Atlas Wysoki
Taliouine, Atlas Wysoki

Ze szlaku na Tubkal można zboczyć w Amsouzerte na wycieczkę po masywie Sirua. Trasa wiedzie do Taliouine przez wulkan Sirua. Na długim bezludnym i jałowym odcinku płaskowyżu przydatne są wytrzymałe muły.

Essaouira, plaża
Essaouira, plaża

Essaouira (As-Suwajra) to położona nad oceanem atrakcyjna miejscowość w niewielkiej odległości od Marrakeszu. Jest to ukochane miejsce wypoczynku zwykłych Marokańczyków. Okazałe okoliczne plaże cieszą się uznaniem światowej społeczności miłośników żeglowania na desce bądź ślizgania się za pędnikiem-latawcem. W mieście toczy się bujne życie kulturalne, działają świetne targowiska (suki), jest tak również robiąca spore wrażenie ufortyfikowana medyna.

Agadir, dolina rzeki Drâa i południe kraju

Park Narodowy Souss-Massa, okolice Agadiru
Park Narodowy Souss-Massa, okolice Agadiru

Stosunkowo niedaleko na południe od miasta, nad przedgórzu Antyatlasu, tam gdzie rzeka Souss wpada do oceanu, zaczyna się Park Narodowy Souss-Massa. Olbrzymi obszar trzcinowisk i piaszczystych mierzei. Ten wspaniały region przyciąga zwłaszcza ptactwo. Osobliwością jest największa na świcie kolonia wymierającego ibisa grzywiastego. Inne gatunki, jak flamingi i warzęchy rzadkością nie są, ale oszałamiają liczbą. Znacznie rzadziej natomiast widuje się kaczki jarzębate czy skowroniaki.

W głębi lądu rozciągają się góry, wielkie równiny poprzecinane dolinami rzecznymi, a na południu obszary pustynne, również intrygujące rozmaitością fauny i flory.

Dolina Draa
Dolina Draa
Taroudant, „Mały Marrakesz”
Taroudant, „Mały Marrakesz”
Miasto Ouarzazate
Miasto Ouarzazate
Miasto Zagora
Miasto Zagora

O Agadirze mówi się, że są to wrota do doliny Drâa i całego południa, że jest dogodną bazą wypadową do starych miejscowości Tafraoute i Tiznit, zachwycająco położonych nieopodal przełęczy du Kerdous, albo do Taroudant, z powodu barwy murów i użytego budulca zwanego „małym Marrakeszem”. Jeszcze dalej od Atlantyku leży wiekowe Ouarzazate, dzisiaj ważny ośrodek filmowy, obejmujący kilka kabz rozproszonych na pustynnym płaskowyżu. A samym sercu doliny Drâa znajduje się Zagora – zachwycające czerwone miasto.

Dolina Tifrit
Dolina Tifrit

Agadir jest też bardzo dobrym punktem wypadowym w dolinę Tifrit, powszechnie uważaną za jedną z najpiękniejszym w Maroku. Albo też na południe, na Saharę, z przystankami po drodze w kilku ciekawych miasteczkach lub osadach. Można wśród nich wymienić np. Goulimine, Tan-Tan, Tarfaya, pięknie położone pustynne Laâyoune oraz Ad-Dakhal położone w ładnej zatoce, od. 320 km od granicy z Mauretanią.

Dzięki nowoczesności Agadiru, zieleni doliny Drâa, piszczystym i kamienistym saharyjskim przestrzeniom tę część kraju uznać należy za najbardziej urozmaiconą i działającą na wyobraźnię.

PODZIEL SIĘ